Tisková zpráva k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB

8.6.2017 vydala společnost ČEZ tiskové prohlášení o uzavření kupní smlouvy se společností CIB RENT PÍSNICE, s.r.o. Učinila tak navzdory téměř rok trvajícím protestům nájemníků bývalých podnikových bytů. My, občané sdružení v iniciativě „Moje Písnice“, toto vnímáme jako zásadní selhání ve výkonu akcionářských práv ze strany státu, který ve společnosti ČEZ drží 70% podíl.  Vývoj situace směřuje totiž k převedení sídliště na naprosto nedůvěryhodnou společnost patřící do skupiny se skrytou vlastnickou strukturou a hlavním sídlem v nizozemském daňovém ráji.  Jediným akcionářem CIB je poradenská společnost, která kryje skutečné majitele a profesionálně se zaobírá zakládáním neprůhledných offshore struktur s cílem minimálního odvodu daní. Toto je podrobně dokumentováno v databázi Panama Papers [1]. Skupina CIB je navíc zapletena v mnoha zvučných kauzách, jmenovitě:

 • Nevýhodně pronajímá státu budovu sídla ŘSD na pražském Kačerově (v této kauze již byli souzeni dva ředitelé ŘSD) [2];
 • figuruje v několika kauzách souvisejících s případy poškozených H-Systému [3];
 • osoby na vedoucích pozicích CIB byli dříve rovněž souzeni v kauze ugandských zlatých dolů (společnost Ex Orior) [4];
 • u dříve zakoupených nemovitostí jsou známy případy až 80% skokového zvýšení nájemného a následného vyhrožování nájemníkům ze strany CIB soudem, pokud na podmínky nepřistoupí [5].

Jsme zděšeni, že toto vše připouští vláda, jejíž hlavní koaliční strana hlásá ve svém programu sociální ohleduplnost a zastání se ohrožených sociálních skupin – přesně tito lidé dnes na sídlišti bydlí a vládu o její pomoc už rok marně žádají.

Jsme rozhořčeni, že převod na společnost, jež zjevně minimalizuje odvody daní, dopouští právě vykonavatel akcionářských práv  – Ministerstvo financí ČR, které nezakročilo v okamžiku, kdy si ČEZ tuto společnost vybral za svého partnera. Připomeňme, že dle podmínek veřejné soutěže bylo možné ji zrušit kdykoli v jejím průběhu bez uvedení důvodu.

Tento krok společnosti ČEZ v nájemnících sídliště Písnice vyvolává velký strach, jsou totiž ohroženy jejich domovy, kde většina z nich přes 30 let bydlí a vychovala zde své děti. S ohledem na reputaci společnosti CIB Group musíme konstatovat, že tento strach je zcela oprávněný.

Iniciativa „Moje Písnice“ bude nadále podnikat všechny politické i právní kroky směřující k nápravě situace a záchraně střechy nad hlavou obyvatelů sídliště Písnice.

Připomeňme, že za součinnosti iniciativy „Moje Písnice“ byla v lednu podána na ČEZ a.s. žaloba o určení vlastnictví, poukazující na to, že při privatizaci v roce 1992 byl porušen zákon o vlastnictví bytů. Soudní příspěvky na tuto žalobu byly hrazeny pomocí sbírky pořádané na sídlišti, do které se dobrovolně zapojila většina nájemníků. Dodejme, že výbor pro sociální politiku PS ČR vyzval ministerstvo financí, aby se k této žalobě připojilo.

Připomeňme také, že v roce 2003 nájemníci od společnosti ČEZ obdrželi závaznou nabídku k odkupu svých bytů, kterou ČEZ následně odmítl dodržet. Ostatních téměř 8000 bytů, které byly do ČEZu při privatizaci vloženy, ČEZ nájemníkům odprodal. Nájemníkům sídliště Písnice v té době vznikla velká finanční újma, protože narychlo se ztrátou prodávali své chaty a automobily nebo se zadlužovali, aby mohli naplnit podmínky dané ČEZem. Takto se občanům České republiky vyplatilo důvěřovat slovu společnosti majoritně vlastněné státem.

 

 

[1] – IMFC Management BV – https://offshoreleaks.icij.org/nodes/11004001 , fůze se společností  SGG Management BVI) LTD. https://offshoreleaks.icij.org/nodes/10111012

[2] – http://byznys.ihned.cz/c1-49483270-klondike-na-kacerove

[3] – http://zpravy.idnes.cz/cunek-trestni-oznameni-h-system-sporny-prodej-domu-fh1-/domaci.aspx?c=A160830_130435_domaci_bur

http://praha.e15.cz/praha/novinky/sidliste-v-pisnici-chce-firma-ktera-vydelala-na-krachu-h-systemu-i-na-statu-1331978

[4] – http://www.radio.cz/cz/rubrika/bulletin/zpravy–641

[5] – http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/obcanske-pravo/bydleni-najem-najemnici/14529-obrana-proti-vyraznemu-zvyseni-najemneho-v-byte-v-praze.html

 

Advertisements

8 Comments Add yours

 1. P.R. says:

  Dobrý den, neustále podsouváte lidem chybné kroky vedení Čezu. P. Krůpa, kterého jste nesmyslnými kroky zahnali, byl připraven s nájemníky jednat. Nový vlastník je znám svým trvrdým postojem k nájemníkům. Lidem neublížil Čez, ale nesmyslné kroky iniciativy. Do 2-3 let bude nájem kolem 15.000 Kč. I diky Iniciativě. To je velmi neradostná perspektiva. A Pisnice postupně změní nájemníky.

  Like

 2. Tomas Menz says:

  Dobry den, a co jste udelal konkretne Vy osobne? Iniciativa se alespon snazi a bojuje. Trzni najemne je uz davno. Kde jste vzal castku 15.000?

  Like

 3. P.R. says:

  Dobrý den, stačí se podívat na sreality, nebo jiný realitní portál a zadat nájem pro 3+1 v Praze Libuš. To je prostě realita. S tržním nájemným od Čezu to nemá co dělat. Já osobně jsem v době, kdy to měl koupit pan Krůpa začal vyjednávat hypotéku. Ale to jste mi překazili. Chtěl jsem místo vysokého nájmu splácet svůj byt. Za 20 let ty byty budou mít hodnotu výrazně vyšší. Takže hypotéka je jednoznačně výhodná pro všechny. Než platit vysoké najmy. A útok na nového vlastníka povede pouze ke konfliktu.

  Like

  1. Tomas Menz says:

   Dobry vecer, stale jste mi neodpovedel na moji otazku, co konkretniho jste udelal Vy osobne na vyreseni situace? Na S reality se pronajimaji byty na Praze 4 i za 30.000. To jeste neznamena, ze za tuto castku se dany byt pronajme. Pisnice sidliste je celkove ve spatnem stavu a zadny soudce nestanovy najem ktery uvadite. K zapsani do katastru stale nedoslo. Pravoplatnym majitelem je stale CEZ. Drzim iniciative palce a preji hodne zdaru v soudnich sporech.

   Like

 4. P.R. says:

  Dobré ráno, ale já nechci bojovat za chyméru, kterou je prodej 3+1 za 300 tis. Kč. Nebo špatné rozhodnutí vedení Čez. Pouze jsem chtěl odkoupit byt, ve kterém 20 let bydlím. Při vší úctě mě fascinuje, že víte jak by soudce rozhodl. Mrzí mě, že lidé Vám to věří. Ale to je každého osobní věc. Mohli jsme byty koupit a mít do budoucna zhodnocenou investici.

  Like

  1. Tomas Menz says:

   Dobré ráno, stále jste mi neodpověděl na otazku co konkrétního jste udělal Vy osobně? Jistě pan Krůpa by byty prodal lidem za netržní cenu. Z dobré vůle. To, že se kamaradí s Babišem a celé to spolu připravili je věc jiná. Bože Vy jste tak naivní.

   Like

 5. P.R. says:

  Dobrý den, rozhodně nejsem. S tržní cenou jsem při úvaze o
  koupi bytu počítal. Co bych měl dělat? Hloupě demonstrovat?
  Dopis CIB rent potvrzuje mé úvahy o nájemném. Žádný sociální aspekt.

  Like

  1. Tomas Menz says:

   Porad jste mi neodpovedel co konkretniho jste udelal Vy osobne. Ja bydlim na sidlisti od roku 1986. Mate smulu holt si byt nekoupite. Kritizovat umi kazdy, ale Vy nedelate vubec nic a jenom cekate jak cela vec dopadne. Mate smůlu.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s