Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ varuje před „bakalizací“ prodeje sídliště Písnice

Privatizace pražského sídliště Písnice, kterou připravuje polostátní energetická společnost ČEZ, velmi připomíná kauzu privatizace bytů OKD. Je mi proto záhadou, proč se vládní politici v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem financí Andrejem Babišem zásadnějším způsobem nepostaví za zájmy obyvatel pražského sídliště. Prvně jmenovaný stál u pokažené privatizace bytů OKD jako ministr financí, druhý jmenovaný pak tuto privatizaci dlouhodobě kritizuje, mimo jiné i prostřednictvím svého mediálního domu MAFRA.

Chtěl bych s vlastní dlouholetou zkušeností varovat všechny politiky, aby nedopustili opakování obrovské chyby, ke které došlo při privatizaci bytového fondu OKD. I v tomto případě se byty privatizovaly společně s nájemníky. Za připomenutí stojí zejména případ privatizace 1 200 bytů OKD na Kladensku. Ty prakticky zadarmo získali původní privatizátoři OKD. Miliardář Zdeněk Bakala je nakonec prodal společnosti Pražská správa nemovitostí podnikatele Václava Skaly. Ta je následně nájemníkům prodávala za tržní ceny a mnoho lidí tak nakonec své domovy muselo opustit.

Připomínám, že podle dostupných informací z médií je právě společnost Pražská správa nemovitostí horkým zájemcem i o koupi bytového fondu v Písnici.

Věřím, že se politici na úrovni vlády již poučili z nešťastných obchodů s osudy nájemníků a zasadí se o zrušení veřejné soutěže na prodej bytového fondu v pražské Písnici. Pokud by mělo pokračovat jejich přehlížení, budeme svědky další „bakalizace“ bytů i osudů lidí.

Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ podporuje požadavek nájemníků sídliště Písnice na zrušení stávající veřejné soutěže a nového nastavení pravidel tak, aby lidé dostali možnost odkoupit byty za spravedlivou a zákonnou cenu. Podporujeme zároveň snahu hlavního města Prahy umožnit prodej bytového fondu do rukou městské části. Je nicméně zřejmé, že městská část nebude schopna podat nabídku do 2. prosince 2016. I proto je nejvhodnějším řešením zrušení soutěže.

Roman Macháček, předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s