Tiskové prohlášení k demonstraci obyvatel sídliště Písnice a bytového domu Bělocerkevská dne 9. listopadu 2016, 18:00 na Václavském náměstí

Nájemníci pražského sídliště Písnice a bytového domu
Bělocerkevská demonstrují u sochy sv. Václava

Neutěšená situace okolo jejich domovů svedla dohromady představitele zoufalých nájemníků bývalých bytů OKD a obyvatel nájemních bytů ve vlastníctví ČEZ na pražském sídlišti Písnice a v domě Bělocerkevská 2 v Praze – Vršovicích.

U sochy sv. Václava budou společně manifestovat ostrý nesouhlas s liknavým přístupem politiků a to zejména pana předsedy vlády Sobotky a pana ministra financí Babiše k situaci v níž se obyvatelé bytů ČEZ a bývalých bytů OKD ocitli. Na manifestaci vystoupí řečníci za obě strany.

V případě bytů na sídlišti Písnice ve domě Bělocerkevská ČEZ navzdory soustavnému tlak ze strany nájemníků a množících se kritických podnětů ze stran kompetentních míst – naposled například od Magistrátu hlavního města Prahy a zástupce Veřejné ochránkyně práv pana Křečka – odmítá zrušit byť možná legalní ale rozhodně ne legitimní výběrové řízení na prodej bývalých podnikových bytů. Tyto byty ČEZ převzal za nejasných okolností během kuponové privatizace z fondu národního majetku.

Majetkový vztah k bytům na sídlišti Písnice a v domě Bělocerkevská se opírá o privatizační projekt, který se doposud žádné ze stran, a to včetně společnosti ČEZ samé, nepodařilo dohledat v plném znění a v podobě, která by jasně pojednávala o řečených bytových domech, potažmo bytech.

Navzdory těmto nejasnostem ČEZ tento majetek, nabytý, jak lze ze srovnatelné dokumentace odhadovat, bezúplatně výměnou za vydané akcie v hodnotě zanedbatelných částek v řádech nejvýše nižších desítek milionů korun nyní požaduje maximální cenu. Spekulativní odhady na cenu sídliště se pohybují až okolo částky 2 mld. Kč. ČEZ se tak nemorálně obohacuje na majetku, který získal zdarma.

Jde o majetek na jehož tvorbě se bezprostředně podíleli nájemníci, kteří jsou nyní plánovaným prodejem ohroženi. Sídliště i byty v Bělocerkevské byly budovány zčásti svépomocí a mnozí další nájemníci byty obdržely teprve za protihodnotu odpracovaných neplacených hodin. Navzdory těmto skutečnostem přistupuje ČEZ k bytům bez jakékoli sociální a morální zodpovědnosti a zachází s nimi toliko jako s účtení a obchodní položkou, se kterou obchoduje – jak zaznělo přímo na jednání s ČEZ – „jako by to byly rohlíky“. ALE BYTY NEJSOU ROHLÍKY!!! Bezohledné chování společnosti ČEZ ohrožuje sociální situaci obyvatel dotčených bytů a v případě sídliště Písnice svým jednáním hrozí postihnout i celou pražskou městskou část.

Je zřejmé, že je třeba připomenout několik prostých fakt:

NÁJEMNÍCI PRO SEBE POŽADUJÍ PŘÍSTUP SROVNATELNÝ S TÍM, KTERÝ ČEZ UPLATNIL JIŽ OPAKOVANĚ VE SROVNATELNÝCH PŘÍPADECH PRODEJE BYTŮ V JEHO VLASTNICTVÍ.
OBYVATELÉ SE PRÁVĚ PTAJÍ, PROČ JSOU ZROVNA JEJICH DOMOVY NA PÍSNICI A V DOMĚ BĚLOCERKEVSKÁ VÝJIMKOU?

KOMU MÁ ODLIŠNÝ MODEL PRODEJE NEMOVITOSTÍ PROSPĚT?
MAJÍ PRAVDU HLASY SPEKULUJÍCÍ O TOM, ŽE BYTY JSOU UŽ DÁVNO ‚PRODANÉ‘ A  ŠPIČKY SPOLEČNOSTI ČEZ TOLIKO POTŘEBUJÍ TUTO TRANSAKCI LEGALIZOVAT?

PROTO OBYVATELÉ SÍDLIŠTĚ PÍSNICE POŽADUJÍ

  • ZRUŠENÍ NEMRAVNÉHO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ NA PRODEJ SÍDLIŠTĚ PÍSNICE A BYTOVÉHO DOMU BĚLOCERKEVSKÁ JAKO CELKU ZA MAXIMÁLNÍ CENU
  • PŘEDNOSTNÍ PRODEJ BYTŮ NÁJEMNÍKŮM NEBO BYTOVÝM DRUŽSTVŮM, KTERÉ NÁJEMNÍCI ZALOŽÍ ZA ZBYTKOVOU CENU ODPOVÍDAJÍCÍ STAVU NEMOVITOSTÍ A STATUSU NEMOVITOSTÍJAKOŽTO PODNIKOVÝCH BYTŮ

Za Moji Písnici
Ondřej Václavík, mluvčí iniciativy

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s